Search billions of records on Ancestry.com

Oklahoma Co. Deep Fork Township

Worksheet for 1900 Census

I have found this census faint and extremely difficult to read, although I am continuing to decipher entries I'd originally judged unreadable by estimating a location using familiar families who appear on the same page and comparing the census information with land & cemetery records.  See the Worksheet for Deep Fork Township.

I have started adding Race because it helps sort out families bearing the same surname, and Dwelling # because it shows families sharing a dwelling and helps pinpoint location. Those in boldface have been deciphered, usually with the help of family members or by comparison with other records, and have been included in my WorldConnect database: smc. For the others, I will attempt a lookup if you tell me the Page # and Head of Household as listed in the table below. 

Page

Heads of Household

98A [June 14]

[unreadable, B, 215], [unreadable, B, 216], Charles Clark [B, 217], Fremont Dowell [W, 218], William Hughes [W, 219], Samuel Fain [B, 220], Wiley Canada [W, 221], Thomas Duncan [W, 222].

98B [June 14]

Thomas Duncan [cont], Louis Housh [W, 223], Benjamin Tuton [W, 224], Thomas Montgomery [W, 225], Laura Cole [W, 226], Arley Cole [W, 227], William Cole [W, 228], Ephriam Catron [W, 229], Andrew Oconnor [W, 230], Benjamin Shinn [W, 231], Wm. M. Wagoner [W, 232], Harry Cusenbury [W, 233].

99A [June 15]

E. Hughes [W, 234], Lorenz Nesbitt [W, 235], Hull Adkins [B, 236], Isaac Samuels [B, 237], Thomas Kennard [W, 238], Joseph Wilson [B, 239], George Corbin [W, 240], Benjamin Ogle [W, 241], Charles Crabtree [W, 242], Joseph Ward [W, 243], Thomas Ward [W, 244], Richard Ward [W, 245].

99B [June 16]

Porter Anderson [B, 246], William Rogers [W, 247], Milton Tudor [W, 248], L. Newkirk [W, 249], Benjamin Newkirk [W, 249], William Stevens [W, 250], William Odor [W, 251], Henry Johnson [B, 252], Frank Folker [W, 253], John Cogdill [W, 254], William Kennedy [W, 255], J. Smith [W, 255].

100A [June 18]

Johnathon Smith [W, 256], George Collins [W, 257], William Cole [W, 258], Joseph Cole [W, 259], Tolbert Cole [W, 260], Charles Burnworth [W, 261], Julia Keely [W, 262], James Keasling [W, 263].

100B [June 18]

James Keasling [cont.], James A. Power [W, 264], James Cole [W, 265], Ambrose Kiff [W, 266], George Williams [B, 267], George Fellows [W, 268], Samuel Guest [B, 269], Frank Thompson [W, 270], Frank Barnett [B, 271], Benjamin Dulan [B, 272], James Knox [B, 273], Corida Weaver [W, 274], William Johnson [B, 275], Abraham Beasley [B, 276]. 

101A [June 20]

Abraham Beasley [cont.], Charles Beasley [B, 277], James Bryson [B, 278],  Alfred Jefferson [B, 279], John Stark [B, 280], Aaron McKay [B, 281], David Richardson [B, 282], Samuel Barnett [B, 283], Willis Noel [W, 284], Francis Kennard [W, 285].

101B [June 21]

Francis Kennard [cont.], Thomas Lee [W, 286], Joseph Faulk [W, 287], Andrew Griffin [W, 288], Henry Miller [B, 289], James Lawneur [W, 190], Joseph Trent [B, 291], John Newsome [B, 292], Richard Reece [B, 293], Bennett Fowler [W, 294], Franklin Underwood [W, 295], William Moore [W, 296], Harvey Ruble [W, 297].

102A [June 22]

Harvey Ruble [cont.], Alvin Crabb [W, 298], Charles Dawson [W, 299], John Shephard [W, 300], William Heafen [B, 301], Henry Johnson [B, 201], Amsted Tutt [B, 303] James Tutt [B, 303], Granvile Still [B, 304], Charles McGraw [B, 304], Henry Wilson [B, 305], Elizabeth McGraw [B, 306], Robert Kenedy [B, 307].

102B [June 22]

[unreadable, B, 308], Edward Washington [B, 309], Jessie Croslin [B, 310], Jessie Croslin [B, 311], Albert Godes [B, 312], Sarah Hunter [B, 313], George Cutter [W, 314], Richard Ricketts [B, 315], Calvin Kelley [B, 316], Albert Kelley [B, 317], John Traylor [B, 318].

103A [June 23]

John Traylor [cont.], Iva J. Cleek [W, 319], William Cooper [W, 320], John Montgomery [W, 321], Leroy [unreadable, W, 322], Walter Owens [B, 323], Fred Fesler [W, 324], John Rogers [W, 325], Samuel Abbot [W, 326], Lawrence Battle [W, 327], Frank Atteberry [W, 328], Henry Davis [B, 329], Paul Oliver [B, 330].

103B [June 25]

Russell Sweat [W, 331], Robert Mc?? [B, 332], Robert Jordan [B, 333], David Wilkenson [W, 334], ? Capusson [B, 335], Melvin Griffin [B, 336], Henry Timbers [B, 337], Henry Burton [B, 338], George Yokum [W, 339], William Anderson [B, 340], Albert Davis [B, 341], James Hardimon [B, 342].

104A [June 26]

Margaret Hardimon [B, 343], William Hardiman [B, 344], ? Jones [B, 345], Harriet Johnson [B, 346], William Scott [B, 347], Amy Raglin [B, 348], Charles Moris [B, 349], William Robison [B, 350], Henry Spigener [B, 351], Edward Nelson [B, 352], James Donnell [W, 353].
104B [June 27] James Donnell [cont.], John M. White [W, 354], Frances Crabb [W, 355], Solomon Lee [B, 356], An?  Heraldson [B, 357], [unreadable, B, 358], Dennis Anderson [B, 359], Henry Casebier [W, 360], James Weevel [B, 361], James Walker [B, 362], Albert Tandy [B, 363], John H. Henderson [B, 364], A. Tenscher [W, 365].
105A  [June 28] A. Tenscher [cont.], George Collins [W, 366], Adam Whitehead [W, 367]. 
Return to Township Page  |  Return to Census Page

 

   Search Ceil's Corner       powered by FreeFind
 
HELP!

Webspace Provided by RootsWeb

Find any bugs? Please Report broken links!

1997-2004 - Sharon McAllister  All Rights Reserved